מה מומלץ לעשות אם יש לכם פלטפוס?

פלטפוס

רגליים שטוחות, מצב הידוע יותר בשם פלטפוס, הוא מצב שכיח שבו הקשתות בחלק הפנימי של כפות הרגליים שלכם שטוחות, מה שגורם לכל כפות הרגליים לגעת ברצפה כשאתם עומדים. 

בעוד יש האנשים עם פלטפוס שלא חווים תסמינים או בעיות בשל כך, אחרים עלולים להיתקל באי נוחות, כאבים ואפילו קושי ליישר את כפות הרגליים. מאמר זה ינחה אתכם לגבי טיפול בפלטפוס, מהבנת המצב ועד אסטרטגיות ניהול יעילות.

מה זה פלטפוס?

פלטפוס עשוי להיות מצב מולד, או שהוא עלול להתפתח עם הזמן עקב הזדקנות, פציעות, השמנת יתר או מצבים רפואיים כמו דלקת מפרקים שגרונית או סוכרת. חיוני להבין שכפות רגליים שטוחות אינן בעיה בפני עצמה. עם זאת, אם אתם חווים אי נוחות או כאב, עליכם לנקוט בצעדים כדי לטפל בהם.

תסמינים של רגליים שטוחות

התסמינים השכיחים ביותר של פלטפוס כוללים כאבים בכף הרגל, במיוחד באזור הקשת או העקב, נפיחות לאורך החלק הפנימי של הקרסול ועייפות של הרגליים. אנשים עם רגליים שטוחות עלולים גם למצוא את הנעליים שלהם נשחקות בצורה לא אחידה, או להרגיש אי נוחות לאחר עמידה או ספורט במשך זמן רב. אם אתם מבחינים באחד מהסימנים הללו, מומלץ להתייעץ עם רופא.

איך מאבחנים פלטפוס בכף הרגל?

האבחנה של רגליים שטוחות נעשית בדרך כלל באמצעות בדיקה גופנית של כף הרגל. רופא (משפחה או מומחה) יבקש מכם לעמוד על הבהונות, ויבחן את היציבה שלכם ואת מנח כפות הרגליים. במקרים מסוימים, ייתכן שתצטרכו לבצע בדיקת הדמיה כמו צילום רנטגן, סריקת CT או סריקת MRI. בדיקות אלו יספקו תמונה ברורה של העצמות והשרירים בכפות הרגליים, ויסייעו באבחון ובתכנון הטיפול.

טיפולים לא כירורגיים לרגליים שטוחות

אם אובחנתם עם פלטפוס ואתם סובלים מתסמינים, ישנם מספר טיפולים לא ניתוחיים שתוכלו לנסות.

  • פעילות גופנית ופיזיותרפיה – תרגילים מסוימים, במיוחד אלו המתמקדים בחיזוק ומתיחת שרירי כף הרגל והרגליים, יכולים לעזור להקל על הכאב הקשור לכפות רגליים שטוחות. תרגילים אלו עשויים לכלול מתיחת גיד העקב ותרגילים להגדלת טווח התנועה.
  • מדרסים תומכי קשת ואורתוטיקה – ניתן להשתמש בתומכי קשת או בהתקנים אורטופדיים אחרים כדי לסייע בהפחתת הכאב. מדרסים מותאמים אישית, שתוכננו במיוחד לצורת כף הרגל שלכם, יכולים לספק תמיכה טובה יותר.
  • נעליים תומכות – לצד מדרסים, נעילת נעליים אורטופדיות המספקות תמיכה טובה לקשת יכולה לסייע במיגור תסמיני רגליים שטוחות. הימנעו מנעליים עם סוליות דקות ומעט תמיכה לקשת.
  • ניהול משקל – אם אתם סובלים מעודף משקל, הפחתת המשקל שלכם יכולה לעזור להקל על הלחץ על כפות הרגליים ולהפחית את הכאב. פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה הן הדרכים היעילות ביותר לרדת במשקל הגוף.

טיפולים כירורגיים לרגליים שטוחות

התערבות כירורגית מומלצת רק כאשר טיפולים לא ניתוחיים אינם מצליחים לספק ריפוי או הקלה על כאבים, או כאשר המצב התדרדר עד כדי היווצרות עיוותים חמורים בכף הרגל. סוג הניתוח יהיה תלוי בחומרת התסמינים ובבריאות הכללית של המטופלים. לאחר הניתוח נדרש שיקום להחזרת תפקוד וחוזק לכף הרגל.

לסיכום

רגליים שטוחות הן מצב שכיח שניתן לטפל בו ביעילות עם אסטרטגיית טיפול נכונה. אם יש לכם פלטפוס והמצב גורם לכאבים או אי נוחות, זכרו שיש דברים שאתם יכולים לעשות כדי לשפר את איכות החיים, גם אם לא להחזיר אותה לקדמותה באופן מלא.אם תתנהלו נכון ובזהירות, אתם יכולים לחיות עם פלטפוס חיים פעילים ללא כאבים. 

הירשמו לניוזלטר שלנו!

Our gallery

דילוג לתוכן